Sekmadienis, 15 rugsėjo, 2024

Braškių sodinimas: daržo paslaptys ir gudrybės

Braškių sodinimas – tai ne tik sodininkystės užsiėmimas, tai savotiškas ritualas, žadantis saldų atlygį. Šviežios, sultingos, pačių užaugintos braškės – kas gali būti geriau? Tačiau norint, kad jos augtų vešliai ir džiugintų gausiomis uogomis, svarbu žinoti keletą esminių dalykų.

Braškių sodinimo laikas: kada geriausia sodinti?

Braškių sodinimas gali būti atliekamas tiek pavasarį, tiek rudenį. Kiekvienas laikotarpis turi savų privalumų ir trūkumų, tad rinktis reikėtų atsižvelgiant į individualias galimybes ir sąlygas.

Pavasarinis braškių sodinimas prasideda, kai dirva jau pakankamai įšilusi, paprastai balandžio pabaigoje arba gegužės pradžioje. Šiuo metu pasodinti daigai turi pakankamai laiko įsišaknyti ir sustiprėti iki žiemos. Tačiau pavasarį pasodintos braškės gali pradėti derėti tik kitais metais.

Rudeninis braškių sodinimas atliekamas rugpjūčio pabaigoje arba rugsėjo pradžioje. Rudenį pasodintos braškės spėja įsišaknyti iki žiemos ir dažnai jau kitais metais džiugina pirmosiomis uogomis. Tačiau rudenį pasodinti daigai yra jautresni šalčiui, todėl juos reikia kruopščiai prižiūrėti.

Braškių sodinimas pradedamas nuo vietos nustatymo

Braškės – tikri saulės vaikai, todėl joms reikia parinkti saulėtą vietą, kurioje jos galėtų gauti kuo daugiau šviesos. Taip pat svarbu, kad dirvožemis būtų maistingas, purus ir gerai drenuojamas. Braškės nemėgsta užmirkusios dirvos, todėl jei jūsų sklype gruntiniai vandenys yra aukštai, geriau braškes sodinti pakeltose lysvėse arba šlaituose.

Braškių sodinimas turi būti atliekamas laikantis tinkamų atstumų, kad augalai turėtų pakankamai erdvės augti ir vystytis. Rekomenduojama sodinti braškes 30-40 cm atstumu tarp augalų ir 50-60 cm atstumu tarp eilių. Taip pasodintos braškės gaus pakankamai šviesos, oro ir maistinių medžiagų, o jums bus patogiau jas prižiūrėti ir skinti uogas.

Sodinant braškes svarbu atkreipti dėmesį į sodinimo gylį. Braškių šaknys turi būti visiškai uždengtos žemėmis, tačiau šaknies kaklelis (vieta, kur šaknys pereina į stiebą) turi likti virš žemės paviršiaus. Jei pasodinsite braškes per giliai, jos gali supūti, o jei per sekliai – išdžiūti.

Pasodinus braškes, svarbu jas reguliariai laistyti, ypač karštomis ir sausomis dienomis. Taip pat rekomenduojama braškes mulčiuoti – uždengti dirvą aplink augalus organinėmis medžiagomis (pvz., šiaudais, žole, pjuvenomis). Mulčius padeda išlaikyti drėgmę dirvoje, slopina piktžolių augimą ir apsaugo braškes nuo ligų.

Braškių veislės pagal derėjimo laikotarpį

Braškių sodinimas – tai puiki proga išbandyti įvairias braškių veisles ir atrasti savo mėgstamiausias. Šiuo metu yra daugybė skirtingų braškių veislių, kurios skiriasi uogų dydžiu, skoniu, derėjimo laiku ir atsparumu ligoms.

Ankstyvosios braškių veislės: Ankstyvosios braškių veislės pradeda derėti jau birželio mėnesį ir džiugina uogomis iki liepos vidurio. Šios veislės yra ypač vertinamos dėl to, kad leidžia mėgautis šviežiomis braškėmis anksčiau nei kitos.

Vidutinio vėlyvumo braškių veislės: Vidutinio vėlyvumo braškių veislės dera nuo liepos vidurio iki rugpjūčio pabaigos. Šios veislės pasižymi gausiu derliumi ir puikiu skoniu.

Vėlyvosios braškių veislės: Vėlyvosios braškių veislės pradeda derėti rugpjūčio pabaigoje ir džiugina uogomis iki pat šalnų. Šios veislės yra atsparios ligoms ir šalčiui, todėl puikiai tinka auginti vėsesnio klimato regionuose.

Remontantinės braškių veislės: Remontantinės braškių veislės dera kelis kartus per sezoną, todėl leidžia mėgautis šviežiomis uogomis nuo vasaros pradžios iki rudens pabaigos. Šios veislės yra ypač vertinamos dėl savo ilgo derėjimo laikotarpio ir gausaus derliaus.

Braškių sodinimas – tai įdomus ir naudingas užsiėmimas, kuris gali tapti jūsų nauju hobiu. Vadovaudamiesi šiais patarimais, galėsite sėkmingai užsiauginti savo braškių lysvę ir mėgautis šviežiomis, sultingomis uogomis visą sezoną.

Paskutiniai įrašai