Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM Kauno departamento Jonavos skyriaus specialistų informacija
Jonavos rajone 2017 metais ištyrus 12 šachtinių šulinių vandenį, kurį maistui vartoja nėščios moterys ir kūdikiai iki 6 mėnesių amžiaus, keturiuose mėginiuose buvo nustatyta padidinta nitratų vertė, dviejuose mėginiuose padidinta nitritų vertė.
2017 metais iš pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigų apie nėščiąsias ar kūdikius iki 6 mėnesių amžiaus, kurie maistui naudoja šachtinio šulinio vandenį gauti 12 pranešimų (9 nėščiosios ir 3 kūdikių). Suorganizuoti 12 šachtinių šulinių vandens cheminiai tyrimai azoto grupės junginių – nitritų ir nitratų – kiekiui nustatyti. Iš jų 4 mėginiuose buvo nustatyta padidinta nitratų vertė, kuri neatitiko Lietuvos higienos normos HN 24:2017 ,,Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ reikalavimų (nitratų norma iki 50,0 mg/l). Nustatyta, kad nitratų vertė dviejuose vandens mėginiuose viršijo normą 2 - 3 kartus (99,9 mg/l, 134,0 mg/l). Dviejuose mėginiuose buvo nustatyta padidinta nitritų vertė, kuri neatitiko Lietuvos higienos normos reikalavimų.
Cheminė tarša geriamajame vandenyje yra ypač pavojinga kūdikiams ar besilaukiančioms moterims. Nitratai organizme susijungia su kraujo baltymu hemoglobinu ir sudaro methemoglobiną, kuris negali pernešti į audinius deguonies. Atsiranda deguonies badas. Kūdikių apsinuodijimas nitratais vadinamas methemoglobinemija arba „pamėlusių kūdikių sindromu“. Kūdikiams atsiranda pykinimas, vėmimas, dusulys, pamėlsta oda ir gleivinės. Sunkiais atvejais atsiranda traukuliai, kūdikis gali mirti. Tuomet būtina kuo greičiau kviesti greitąją pagalbą.
Net skaidriausiai atrodantis vanduo gali būti užterštas nitratais ar nitritais, kadangi toks vanduo neturi specifinio skonio, kvapo bei spalvos. Šių cheminių medžiagų iš šulinio vandens nepavyksta pašalinti nei virinant, nei filtruojant daugeliu buitinių vandens filtrų. Virinant vandenį, nitratai nesunaikinami, o priešingai jų koncentracija vandenyje padidėja, nes virimo metu išgaruoja dalis vandens.
Specialistai primena, kad įgyvendinant Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. lapkričio 7 d. įsakymo Nr. V-669 ,,Dėl apsinuodijimų nitritais ir nitratais diagnostikos ir profilaktikos“ nuostatas organizuojami šachtinių šulinių vandens kokybės ištyrimai, kurį maistui vartoja nėščios moterys ir kūdikiai iki 6 mėnesių amžiaus. Nėščios moterys ar asmenys, auginantys kūdikį iki 6 mėn. amžiaus, gali nemokamai išsitirti maistui naudojamo šachtinio vandens kokybę. Reikia tik kreiptis į savo šeimos gydytoją ir informuoti jį apie maisto gamybai naudojamą šachtinio šulinio vandenį. Šeimos gydytojas pateiks specialios formos pranešimą Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui, kurio specialistai nemokamai organizuos vandens mėginių paėmimą ir ištyrimą.